Etkinliklerimiz

''Ecza Dolabı Olmayan Okul Kalmasın“ Projesi

Kısa adı MUPSA olan, Marmara Üniversitesi Eczacılık Öğrencileri Birliği ile İstanbul Eczacılar Kooperatifi işbirliğinde başlatılan “Ecza Dolabı Olmayan Okul Kalmasın !” başlıklı Sosyal Sorumluluk projesi başladı. 27 Aralık 2016 Salı günü Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde düzenlenen törenle tanıtılan proje kapsamında, ziyaret gerçekleştirilecek okullara verilecek Ecza dolapları, Mupsa sorumlularına teslim edildi.

İstanbul Eczacılar Kooperatifi Yönetim Kurulu üyeleri ve Fakülte yöneticilerinin katıldığı toplantıda konuşan, İstanbul Eczacılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Rafet Şahin, Kooperatif olarak hem mesleki hem de sosyal sorumluluklarının farkında olduklarını belirterek böyle bir projede yer almaktan ve bu tür projeleri Eczacılık Fakülteleri ile gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti ifade etti. Törende Konuşan Fakülte Dekanı Prof.Dr. Ş. Güniz Küçükgüzel de Eczacı meslek örgütleri ile birlikte Eczacılık mesleğine ve topluma katkı sağlayacak projelerin hem kendilerini hem de Eczacılık öğrencilerini heyecanlandırdığını söyledi.

Törende daha sonra, İstanbul Eczacılar Kooperatifi tarafından temin edilen Ecza doplapları, sağlık malzemeleri ile birlikte “Ecza Dolabı Olmayan Okul Kalmasın” projesi Sorumlusu Suna Önder’e teslim edildi.


İstanbul Ecza Koop’tan Ezidilere İlaç Yardımı

Ezidiler için toplanan ilaçlar Mardin ve Diyarbakır’da teslim edildi. Dayanışma elimiz şimdi de Şengal’e  ve Ezidilere.  Acil İlaç kampanyasına destek veren İstanbul Ecza Koop üyesi  eczacılar tarafından yapılan ilaç yardımları, 19 -20 Eylül 2014 tarihlerinde kooperatif yöneticileri tarafından bölgeye ulaştırıldı.

İlaç ve sağlık malzemelerinden oluşan yardım malzemeleri, İstanbul Ecza Koop Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Rafet Şahin, Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Ruşen Dündar, Denetleme Kurulu Üyesi, Ecz. Rojda Yılmaz,  Genel Müdür Levent Üzün ve Güneydoğu Bölge Müdürü Muammer Başlak ile birlikte 19- 20 Eylül tarihlerinde bölgeye giderek, Mardin ve Diyarbakır Eczacı Odaları aracılığıyla Ezidi kamplarına teslim edildi.

19 Eylül 2014 Cuma günü Mardin Eczacı Odası’nı ziyaret eden İstanbul Ecza Koop Yöneticileri, ilaç yardımlarını sınırdaki kamplara ulaştıracak olan ve Mardin Eczacı Odası tarafından temin edilen TIR’lara yükledikten sonra Mardin Eczacı Odası’na geçtiler. Kooperatif yöneticileri,  Mardin Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cengiz Bingül ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından sıcak bir ilgiyle karşılandı. Burada bölgede yaşanan gelişmeler konusunda bilgi alındı.

Mardin Eczacı Odası’nın Rojava’ya ve Ezidilere ilaç ve sağlık yardımı konusunda oldukça etkin ve organize bir çalışmayı sürdürmelerinden duyulan memnuniyet ile  İstanbul Ecza Koop’un  destek ve dayanışma dilekleri Oda yöneticilerine iletildi.

20 Eylül 2014 Cumartesi günü, Diyarbakır Eczacı Odası’nı ziyaret eden İstanbul Ecza Koop Yöneticileri, Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ferat Değer ve Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımı ile Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi tarafından oluşturulan ve yaklaşık beş bin kişinin yaşadığı Ezidi kampını ziyaret ettiler.

Diyarbakır Eczacı Odası tarafından kamp içerisinde kurulan Sahra Ecanesini de ziyaret edilerek, ilaç ve sağlık yardımlarının bir bölümü de Sahra Eczanesine ve eczane için ayrılan depoya teslim edildi. Kamp yöneticilerinden bölgedeki kamplarda yaşayanların durumu hakkında bilgi alındı, Diyarbakır Eczacı Odası  Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Sahra Eczanesinde görev yapan bölge eczacılarına ve eczacı teknisyenlerine teşekkür edilip, dayanışma dilekleri iletildi.

Bölgede yaptıkları ziyareti değerlendiren İstanbul Ecza Koop Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Rafet Şahin, Şengal’de büyük bir insanlık trajedisi yaşandığını, kendi topraklarından koparılan Ezidilerin bir soykırımla karşı karşıya olduğunu belirterek “  İŞİD denilen radikal İslamcı terör örgütünün katliamından kaçan yüzbinlerce kadın, çocuk, yaşlı Ezidi aç, susuz perişan bir halde göç yollarındalar. Çoğu sınırın bu yakasına ulaşamadan yollarda kırılıyor, ölümle yüz yüze geliyor. 21’inci yüzyılın bu en büyük insanlık trajedisine seyirci kalmamak, Şengal’e ve Ezidilere yardım ve dayanışma elimizi uzatmak için buradayız” dedi.


Eczacılardan Gazze’ye İlaç Yardımı

Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği(TEKB) çatısı altında bulunan İstanbul, Bursa, Edak ve Güney Eczacı Kooperatifleri, İsrail saldırıları sonucu binlerce insanın hayatını kaybettiği ve aralarında çocukların da olduğu, binlercesinin yaralandığı Gazze’ye, “Acil İlaç” yardımında bulundu. Kooperatif üyesi eczacıların bağışta bulunduğu kampanya, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türk Kızılayı işbirliğinde gerçekleştirildi. Kampanya kapsamında toplanan, yaklaşık 700.000 TL değerindeki, 540 koli ilaç, 26 Ağustos 2014 Salı günü düzenlenen törenle Türk Kızılayı Marmara Bölge Afet Yönetim Merkezi’ne teslim edildi.

Törene, TEKB Pazarlama ve Proje Yöneticisi Evrim Başer, İstanbul Ecza Kooperatifi Genel Müdürü Levent Üzün , Bursa Ecza Kooperatifi Tuzla Şube Müdürü Emre Durmuş, Kızılay Marmara Bölge Afet Yönetim Birim Şefi Meryem Bilge, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı adına SGK Süreyya Paşa Sosyal Güvenlik Merkez Şube Müdürü Ecz. Şule Kınçak ve  Ecz. Ahmet Hayri Akdağ katıldı.

Gönderilen ilaç malzemelerinin antibiyotik, ağrı kesici, merhem ve pomat çeşitlerinden oluştuğu yardım kampanyası hakkında bir açıklama yapan TEKB Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Abdullah Özyiğit  “ Dünya’da çeşitli dramlar, katliamlar yaşanmaktadır ve ne yazık ki bitmemektedir. Gazze’de bir insanlık dramı yaşanırken, Irak’ta başka bir katliam yaşanmaktadır” dedi. Kooperatif ortağı eczacıların daha önce Somali, Pakistan ve Van için gösterdiği hassasiyeti ve yardım elini, bu kez Gazze için uzattığını söyleyen Özyiğit, açıklamasında dayanışma bilinci yüksek olan meslektaşlarının, bu dayanışma ve hassasiyeti her zaman göstereceğine olan inancını ifade etti ve kooperatif üyesi eczacılar ile kampanyaya verdikleri destek için SGK ve Kızılay yöneticilerine Tüm Eczacı Kooperatifleri adına teşekkür etti. 


Çocuklar Üşümesin

Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği (TEKB)  çatısı altında toplanan kooperatif üyesi eczacılar “ Van’da çocuklar üşümesin” diyerek Van’da 570 ilköğretim öğrencisine kışlık mont ve bot giydirip, depremzede çocuklarla sıcak bir köprü kurdu.

TEKB II. Başkanı Ecz. Mustafa Turunç, 15 Şubat 2014 Cumartesi günü Van’a giderek, beraberinde Van Eczacı Odası Başkanı Ecz. Murat Saydan ile birlikte, Van merkezde bulunan Türk Eczacıları Birliği İlkokulu ve Ortaokulu’nda öğrenim gören 570 öğrencinin mont ve botlarını, Okul Müdürü Mustafa Çıkmaz’a teslim etti.

Teslim töreni sırasında yaptığı konuşmasına; “Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği olarak, 5 eczacı kooperatifi adına buradayız. Bizler; dayanışma ve paylaşımı esas alan sivil toplum örgütleriyiz. Bu anlayışımızı sosyal sorumluluk projelerinde de yerine getirmeye çalışıyoruz” diyerek başlayan TEKB II. Başkanı Ecz. Mustafa Turunç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Değerli dostlar, bizleri yetiştiren ve bugünlere getiren bu ülkeye, borcumuzun olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda borcumuzun bir kısmını ödemek için bugün Van ilimizde, sizlerle beraberiz. Öğrenci kardeşlerimizin, çocuklarımızın sevinç ve mutluluklarını görmek her şeye bedel. Bu organizasyonda bizlere her türlü destek ve işbirliğini esirgemeyen Van Eczacı Odası’nın değerli Başkanı Murat Saydan, Yönetim ve Denetleme Kurulu üyeleri, okul müdürümüz, idarecilerimiz ve öğretmenlerimize Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği olarak minnet ve şükranlarımızı sunarım.” 

Türkiye genelinde 12 binden fazla üyesi bulunan eczacı kooperatifleri; kuruluşlarından itibaren ilaç ve eczacılık alanında üstlendikleri misyonu başarıyla gerçekleştirmenin yanı sıra, düzenledikleri çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile toplumun tüm kesimleri ile kucaklaşmayı ve özellikle ‘gelecek’ olarak gördüğü çocuk ve gençlerin her zaman yanında ve yakınında olmayı hedefliyor. 


Eczacı Kooperatiflerinden Somalili Çocuklara 25 Ton Mama Ve Besin Desteği

Eczacı Kooperatifleri, eczacı ortaklarının katkıları ile Somalili çocuklar için topladıkları 25 Ton Mama ve Besin Desteğini Somali’ye ulaştırılmak üzere Türk Kızılayı’na teslim etti.

Türkiye’de faaliyet gösteren ve Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği çatısı altında toplanan İstanbul Ecza Koop, BEK, EDAK ve Güney Ecza Koop ortağı eczacıların katkılarıyla toplanan 25 Ton Mama ve Besin Desteği, Somali’ye gönderilmek üzere, 12 Eylül 2011 Pazartesi Türk Kızılayı’na törenle teslim edildi.

Türk Kızılayı’nın İstanbul Kartal’da bulunan Marmara Bölge Afet ve Lojistik Merkezi’nde gerçekleşen teslim töreninde konuşan Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Abdullah Özyiğit, Eczacı Kooperatiflerinin toplumsal duyarlılığına dikkat çekip “ kooperatif ortaklarımızın dayanışma bilincine ve duyarlılıklarına bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bu küçük yardım Afrika halklarının bu alandaki sorunlarına geçici bir çözümdür” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: Asıl dikkat çekilmesi gereken konu; Bu coğrafyada yıllardır süren doğal kaynak talanının son bulması ve bu coğrafyada yaşayan insanların kendi kaynakları ile yaşayabilir hale getirilmesidir. Burada en büyük sorumluluk, bu bölgenin kaynaklarını kendi refahı için kullanan ülkelere düşmektedir.

TEKB Başkanı Özyiğit konuşmasında daha sonra; “Türkiye’de faaliyet gösteren Eczacı Kooperatiflerinin eczacı ortaklarının, yakın zamanda meydana gelen Pakistan Depreminde gösterdikleri duyarlılığı Somali’deki çocuklar için de göstererek; ülkemiz insanının bu konudaki hassasiyetine katkı sunmuşlardır“ dedi ve yardım malzemelerini teslim alan Türk Kızılayı Bölge Müdürü Ahmet Güzel’e yardımların Somali’ye ulaştırılmasını sağlayan Türk Kızılayı’na teşekkür ettiklerini söyledi.